Siemens Simatic S5-S7 Dönüşümü

Siemens S5-S7 Dönüşümü

1985-1990 yılları arasında kullanmaya başlanan Siemens’in Simatic S5 ailesi PLC’leri 2000-2005 yılları arasında ticari bir ürün olarak ömrünü tamamlamaya başladı. Simatic S5 ailesi ürünlerin 2000 yılından sonra yedek parçasının temininin zorlaşması ve güncel Simatic S7 ailesi ürünlerden çok pahalı olması sebebiyle, Simatic S5 ailesi PLC’leri Simatic S7 ailesi PLC’lere dönüştürmek kaçınılmaz olmaya başladı. Simatic S5 ailesi PLC’ler 90U, 95U, 101U, 100U, 105, 110, 115,115U, 135U ve 155U olarak sınıflandırılır. Simatic S7 ailesi PLCler de S7-300 ve S7-400 olarak sınıflandırılır.

Birçok endüstride sensörler, aktüatörler demode PLCler tarafından kontrol edilir. Bu durum bakım maliyetlerini artırırken, işletme vermliliğini düşürür. Aynı zamanda eskimiş sistemler yeni araçların entegre edilmesine izin vermezler. Bu durum işletmelerin yeni gelişmelerden faydalanamamasına ve işletme maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır. Bu durum işletmeler için sürdürebilirliği olumsuz etkiler.

Eski sistemlerin üretimden kaldırılmış ya da servis , yedek parça desteği olmayan cihaz ve sistemleri için yeni teknoloji ürünler ile tesis altyapısı ile uyumlu elektrik ve otomasyon sistemleri tasarlanmakta ve otomasyon uygulama yazılımları deneyimli 2M Otomasyon süpervizörleri tarafından geliştirilerek devreye alınmaktadır.

S5 / S7 DÖNÜŞÜMÜ

Firmamız farklı sektörlere hitaben SIEMENS SIMATIC S5 / S7 dönüşüm hizmetleri vermektedir. Eski SIEMENS S5 otomasyon sistemleri ile yapılan çözümler, yeni nesil SIEMENS S7 300 / S7 400 tabanlı sistemlere dönüştürülmektedir. Bu anlamda verilen hizmetler aşağıda belirtildiği gibi özetlenebilir

Firmalar bu durumdan kurtulmak için S5 sistemlerini S7 sistemlerle değiştirmekte ve risklerini minimuma indirmektedirler.Gelişmiş, ekonomik, hızlı ve izlenebilirliği yüksek çözümler sunan, 2M Otomasyon tarafından hem yedek parça hem de programlama ve servis anlamında desteklenmektedir.

Bu kapsamda 2M Otomasyon mevcutta bulunan S5 PLC kontrolündeki proses hattını S7-400 PLC ile değiştirmiştir. Sistemde mevcut 1000 adet sinyal de ET200M  kartları ile değiştirilmiştir. Profinet haberleşme teknolojisi ile yapılan haberleşme altyapısı ile tüm tesis teknolojik ve güven veren bir altyapıya kavuşturulmuştur. Dönüşüm öncesinde bütün testler yapılıp değişim işlemine başlanmıştır, değişimler surasında sökülen bütün damar kabloları tek tek etiketlenip markalanmıştır, bu kapsamda dönüşüm sonrası bakım ekibi için büyük kolaylık sağlamıştır,

Dönüşüm süreci planlanarak önceden belirlenmiş günler içerisinde değişimler yapılmıştır.Pazar günleri iki vardiyalık duruş zamanında çalışmalar yürütülmüştür.