Search

İletişim +90 216 378 75 77

Otomasyon Çözümleri

Dünya üzerinde açık bir pazar haline dönüşen, amansız bir rekabet ortamı oluşan endüstriyel sektörde, bilimsel araştırmalarda ve yönetim alanında varlık gösterebilmek, kâr pastasından büyük pay alabilmek için; düşük maliyetli, yüksek standartlı ve seri üretim yapmak şarttır. Bunun vazgeçilmez en temel kuralı da hiç şüphesiz Otomasyon Sistemi dir.

Endüstriyel Otomasyon kavramı, bu sistemlerin bütününde kullanılan genel bir durumu simgelemektedir. Makineleşme sürecinde yer alan tüm firmalar, gerek yarı otomasyon, gerek tam otomasyon sistemleri ile rekabet yarışında ayakta kalmaya uğraşmaktadırlar. Öte yandan, her ne kadar bu sistemlerin oldukça fazla avantajı olsa da, ilk kurulum maliyetlerinin yüksek olması, göze çarpan ilk dezavantajdır. Ancak, orta ve uzun vadede alınacak olan fayda düşünüldüğünde, bu miktar sorun olmaktan çıkmaktadır.

Endüstriyel Otomasyon

Otomasyon endüstride, yönetimde ve bilişim alanında gerçekleştirilen işlemlerde insan vasıtasıyla gerçekleştirilen işlerin otomatik olarak yapılmasını kapsamaktadır. Bir diğer ifadeyle otomasyon nedir, yapılması gereken bir işte insan ve makinenin görev paylaşımıdır. Tanımın çerçevesini biraz daraltacak olursak otomasyon, mekanik, elektronik ve bilgisayar tabanlı sistemleri kullanarak imalatın gerçekleştirilmesi ve kontrol edilmesidir.

Otomasyon sistemlerinde bir işin insan ve makine arasında paylaşım yüzdesi sistemin yani otomasyonun seviyesini belirlemektedir. Öyle ki bir otomasyonda insan gücü artıyorsa yarı otomasyon, makine etkinliği artıyorsa tam otomasyon ortaya çıkar. Otomasyonla hedeflenen durumlar aşağıdaki gibidir:

  • Hızlı ve ekonomik üretim
  • Piyasa rekabetinde güçlü olmak
  • Kaliteli hizmet sunmak

Otomasyon Sisteminin Faydaları Nelerdir

  • Hızlı üretim sayesinde zamandan tasarruf
  • Hatasız ya da hata oranı çok düşük üretim, buda kalite artışını sağlar.
  • Üretimin düşük maliyetli iş gücü ile sağlanması
  • Rekabet gücünün artması
  • İş kazalarının azalması


Gelecek İçin, Daha Teknolojik Çalışmalar İçin Bizimle İletişime Geçin..
Back to Top
Geri
WhatsApp
E-posta
İletişim

    Product has been added to your cart